Rejestracja konta

Rejestrując się w serwisie będziesz miał(a) możliwość skontaktowania się z innymi użytkownikami, zamieszczania ogłoszeń, zdjęć, komentarzy etc.

Rejestruję się »

Logowanie do konta:

 




Dziś tej mocy bardziej Wam potrzeba niż w jakiejkolwiek epoce dziejów...

Języki obce


Nauka języków według Zygmunta Broniarka


Zygmunt Broniarek, dziennikarz z zawodu, opanował w dobrym stopniu kilka języków, pracował również jako tłumacz ustny i pisemny. Żył w czasach bez internetu, bez dostępu do zapisu dźwiękowego studiowanego języka, bez kontaktów z native speakerami, w czasach, w których znajomość języków była ogromnym atutem. Broniarek znał język niemiecki, angielski, hiszpański, francuski, szwedzki, włoski, rosyjski i portugalski.

O jego perypetiach językowych i szczegółach nauki wraz z bardzo obszernymi przykładami można poczytać dokładniej w jego książce Jak nauczyłem się ośmiu języków. Oto niektóre z najważniejszych zaleceń Broniarka:

1. Jeżeli, w dzisiejszych czasach, chcesz coś osiągnąć, musisz znać języki obce.

2. Podstawowym językiem obcym jest angielski. Jeżeli nie znasz żadnego języka obcego, nie marnuj czasu na uczenie się francuskiego, niemieckiego, włoskiego itd., zanim nie nauczysz się angielskiego.

3. W czasie nauki języka obcego nie unikniesz uczenia się tekstów na pamięć. Wielu ludzi uważa, że uczenie się czegokolwiek na pamięć obraża ich godność, że potrafili przyswoić sobie wszystko rozumowo. Tak nie jest. Aktor nie opanuje roli rozumowo, on musi się jej uczyć na pamięć, a płynne mówienie językami obcymi ma w sobie coś z aktorstwa.

4. Umiejętność płynnego recytowania tekstów w języku obcym — imponuje otoczeniu, i podnosi prestiż recytującego, jeżeli, oczywiście, zachowuje on pewien takt i nie męczy słuchaczy recytacjami w nieskończoność.

5. Nie  wierz, że  można  się  nauczyć  języka  obcego  bez  pracy. Metody, które  to  obiecują, kłamią. Bez  pracy nie odnosi  się żadnego sukcesu, a nauczenie się języka obcego i płynne posługiwanie się nim — jest sukcesem (!!!)

6. Pracę nad opanowaniem języka obcego można przekształcić w przyjemność, jeżeli pracuje się nad tym solidnie i nie ucieka się od elementów trudniejszych. Na przykład: jeżeli płynne wymówienie francuskiego słowa „incompatibilité” – „niezgodność” (wymawiaj „ękompatibiliTE” – akcent na ostatniej sylabie)) sprawia ci specjalne trudności, to właśnie tą wymowę ćwicz. W życiu w ogóle największą przyjemność sprawia opanowanie tego, co trudne i czego inni opanować nie zdołali.

7. Korzystaj z każdej możliwości uczenia się języka obcego. Nie wmawiaj sobie, że nauczenie się jednego zdania „nic nie daje”. Daje! Lepiej znać jedno zdanie niż żadnego. Każde nowe , każde nowe zdanie w obcym języku, posuwa Cię do celu — do dobrej znajomości tego języka. Powtarzaj je, ile razy możesz. Łacińska maksyma — repetitio est mater studiorum — powtarzanie jest matką nauk — to absolutna prawda.

8. Gdy zaczniesz mówić jakimś językiem, mów nim przy każdej okazji. Nie pesz się, że nie mówisz całkiem poprawnie — mów, po prostu mów. Da Ci to wielką satysfakcją i pomoże w nauczeniu się poprawnego sposobu mówienia. Jeżeli cudzoziemiec, czy Polak znający obcy język, skoryguje Cię, zapisz korektą i naucz się słowa czy zdania skorygowanego na pomięć.

9. Słuchanie radia w obcych językach jest niesłychanie pomocne przy uczeniu się. ich. Słyszysz przecież autentyczną wymowę.

10. Staraj się obcować jak najczęściej z cudzoziemcami lub Polakami, znającymi języki obce. Rzecz polega jednak na tym, że oni będą chcieli obcować z Tobą tylko wówczas, jeżeli sam będziesz choć trochę język obcy znal. Wówczas pomogą Ci w  usuwaniu Twoich  wątpliwości i rozwiązywaniu trudniejszych problemów. Jeżeli zaś będziesz miał okazję po raz wtóry z cudzoziemcem lub z Polakiem, znającym obcy język się spotkać — nie popełniaj tych samych błędów, które popełniłeś poprzednim razem. Twój rozmówca musi wiedzieć, że jego korektury nie poszły na marne.

11. Noś przy sobie  mały  notatnik  i wpisuj do niego  trudniejsze  słowa i  zwroty a także wierszyki,  dowcipniejsze  powiedzenia,  interesujące cytaty z literatury w języku, którego się uczysz. Ucz się ich na pamięć. Powtarzaj je „z samym sobą”. Jeżeli już, przy jakiejkolwiek innej okazji, zobaczysz zdanie w interesującym Cię języku, nie przechodź nad nim do porządku dziennego. Zapisz je i naucz się go. Jeżeli już bowiem zapoznałeś się z nim, choćby pobieżnie, to  już   trochę  czasu  w  nie  zainwestowałeś.  Nie  marnuj  tego. Szkoda   i  czasu, i wysiłku

12. Jeżeli uczysz się obcego języka sam, zaczynaj naukę małymi porcjami: po jednym zdaniu a nawet po pół zdania, jeżeli jest ono dłuższe. Lepiej znać mniej obcego tekstu płynnie niż więcej – po łebkach.

13. Jeżeli uczęszczasz do szkoły lub na kursy, musisz w domu utrwalić to, czego się na lekcji nauczyłeś. Zrób to tego samego dnia. Nie wolno Ci przerywać kontaktu z językiem w te dni, w których lekcji nie masz. Pod żadnym pozorem. W dzień wolny od lekcji powtarzaj to, czego się nauczyłeś poprzedniego dnia. Wiele osób uważa, że samo zapisanie się na kurs obcego języka, wystarcza do nauczenia się go. Nic bardziej błędnego. Jeżeli sam nie włożysz wysiłku w naukę obcego języka, nikt Cię go nie nauczy.

14. Weekendy (soboty i niedziele) nie mogą być pretekstem do nieuczenia się obcego języka. Zasada jest następująca: ucz się obcego języka przez siedem dni w tygodniu.

15. Tylko ciężka, obłożna choroba może przerwać naukę języka obcego w ogóle. Natomiast na przykład lekkie przeziębienie i konieczność przeleżenia jednego dnia w łóżku jest wspaniałą okazją do uczenia się obcego języka a nie unikania tego.

16. Nie zrażaj się trudnościami, ucz się, ucz się i jeszcze raz ucz się. Im intensywniejsza
rnbędzie Twoja nauka, tym szybciej będziesz mówił obcym językiem.

17. Wiedz, że do nauki obcego języka nie są potrzebne specjalne zdolności: przeciętna inteligencja wystarczy. Specjalne zdolności są potrzebne do nauczenia się dobrego akcentu w obcym języku, nie zaś do płynnego mówienia tym językiem. Lepiej mówić płynnie obcym językiem z nie najlepszym akcentem, niż nie mówić nim wcale.

18. Pamiętaj, że tylko ci znają rzeczywiście dobrze obcy język, którzy władają nim w mowie i w piśmie. Musisz więc ćwiczyć pisanie także. Ale nie smuć się, jeżeli nie umiesz jeszcze dobrze pisać w obcym języku, natomiast możesz nim mówić: to i tak bardzo, bardzo dużo.

19. Ciesz się z każdej okazji publicznego wypowiadania się w języku obcym. Przygotuj się do każdej takiej wypowiedzi jak najsolidniej. Zobaczysz jaka to uciecha i radość.

20. I wiedz, że dobre opanowanie jednego języka obcego ułatwia nauczenie się następnego.

 

Rady Zygmunta Broniarka są nadal dla nas aktualne. Niech postać tego poligloty porządnie zmotywuje nas do pracy.


« powrót


Dodaj komentarz

Musisz być zalogowany(a) aby oglądać tą zawartość, aby móc dodawac komentarze.

rn