Rejestracja konta

Rejestrując się w serwisie będziesz miał(a) możliwość skontaktowania się z innymi użytkownikami, zamieszczania ogłoszeń, zdjęć, komentarzy etc.

Rejestruję się »

Logowanie do konta:

 
Dziś tej mocy bardziej Wam potrzeba niż w jakiejkolwiek epoce dziejów...

Zdrowie


Siemię lniane może hamować rozwój raka piersi


Siemię lniane zawiera mnóstwo kwasów tłuszczowych omega-3, witaminę E, substancje balastowe i śluzowe, białko, potas, cynk oraz lignany, czyli fitoestrogeny. Można z nich robić odwary, a także dodawać do sałatek, kanapek. Wywar z siemienia łagodzi dolegliwości żołądkowe, a także likwiduje problemy z zaparciami. Szczególnie polecane są kobietom w okresie menopauzalnym, ze względu na właściwość regulacji poziomu estrogenów w organizmie.

Właściwości siemienia lnianego

Siemię lniane jest środkiem o działaniu osłaniającym przewód pokarmowy. Wodne wyciągi z nasion powlekają błony śluzowe żołądka i przełyku, chroniąc je przed substancjami szkodliwymi (zanurzone w wodzie nasiona pęcznieją i pokrywają się warstwą śluzu). Śluz z nasion lnu długo nie traci lepkości, dzięki czemu może przemieszczać się aż do jelita grubego, zatrzymując szkodliwe związki i utrudniając ich wchłanianie. Nasiona mają także właściwości lekko przeczyszczające, pęcznieją w jelicie grubym, przyśpieszają ruchy robaczkowe, ułatwiając wypróżnianie.

Siemię lniane może hamować rozwój raka piersi

Dzięki zawartości nienasyconych kwasów tłuszczowych siemię m.in. zapobiega miażdżycy i doskonale wpływa na elastyczność skóry. Lignany zawarte w nasionach lnu są szczególnie polecane kobietom w wieku okołomenopauzalnym, ponieważ regulują poziom estrogenów. Ostatnie badania potwierdzają także, że codzienne spożywanie 5–10 g siemienia hamuje rozwój raka piersi u kobiet po menopauzie. Siemię można stosować również zewnętrznie – działa zmiękczająco i przeciwzapalnie.

Siemię lniane można dodać do:

  • jogurtu naturalnego i owoców
  • ryżu na słodko,
  • koktajli,
  • naleśników i wypieków,
  • sałatek,
  • sosów,
  • kanapek.

Warto pamiętać, że siemię lniane jest bogatym źródłem błonnika. Dlatego podczas spożywania nasion lnu należy pić dużo wody. Dzienne spożycie siemienia lnianego nie powinno przekraczać 3 łyżek.


« powrót


Dodaj komentarz

Musisz być zalogowany(a) aby oglądać tą zawartość, aby móc dodawac komentarze.

rn